SESİN ŞİFA GÜCÜ

 

Ses ve müzik, duygularımızı derinden etkiler. Uyumlu müzik ve ses, duygularımızı dengeleyerek, olumlu düşüncelerin oluşmasını sağlar ve sonuç olarak daha sağlıklı bir bedene sahip oluruz. Özetle ;

 

Uyumlu müzik/ses > Dengeli duygular  > Sağlıklı beden ve Uyumlu duygular > Olumlu düşünceler> Sağlıklı beden

 

Eski çağlarda ses ve kelimeler şifa sağlama amacıyla kullanılırmış. Ses şifa yöntemine göre; bedenin her parçasını temsil eden bir ses vardır ve bedendeki herhangi bir bölgeye uygun ses üretildiğinde ise o bölge bazında denge sağlanmış olur. Dolayısıyla mantra söylemek, zikir yapmak bedene, zihnimize ve ruhumuza çok iyi gelir.  Bugünkü yazımda mantra söylemekten bahsedeceğim.

  

Mantrayı zihnin müzik aleti olarak tanımlayabiliriz. Eski inanışa göre ses, evrensel zihnin ifadesidir. Mantra kişiyi düşüncenin kaynağına yani bilincin kaynağına taşıyan bir elemandır. Doğanın kendisi bir titreşimdir. Titreşim, titreşim ile etkileşmekte ve ortaya ritmik ve müzikal sonuçlar çıkmaktadır.

 

Mantra öncelikle zihinsel titreşim yaratır. Ve bu titreşim sizi saf bilinç yani ruhunuza götürür. İşte size birkaç mantra önerisi;

 

İlk örneğimiz;  “so-hum”  Arzu ve isteklerinizin gerçekleşmesi için bu mantrayı kullanabilirsiniz. So-hum mantranın nefesidir. Nefes alırken soooooooo verirken ise huuumm demelisimiz. Minimum 10 defa bu mantrayı tekrarlayın sonra vücudunuzda yarattığı titreşimi hissetmeye çalışın. Etkisini hissetmek biraz zaman alabilir. Bu yüzden her gün sık sık tekrarlamanızı öneririm.

 

İkinci mantra örneği ise Om mani padme hum: “Om”, bedeni, konuşmayı ve zihni, “Mani” aydınlanma, şefkat ve sevgiyi , “Padme” bilgeliği, “Hum” bölünmezliği temsil eder. Mantranın tam anlamı ise şöyledir. “Bilgeliği ve ayrılmazlığı deneyimledikçe bedeni, dili ve zihni saflaştırabilirsiniz “

 

Hece İyileşmeler Renk Temsil Ettiği Tanrı
Om Gurur/ Mutluluk Beyaz Bilgelik
Ma Kıskançlık Yeşil Şefkat
Ni Tutku/İstek Sarı Beden, dil, zihin, aktivite
Pad Cehalet/Ön yargı Mavi Ağırbaşlılık
Me Kuvvet/Tahakküm Etmek Kırmızı Mutluluk
Hum Saldırı / Nefret, Kin Siyah Şefkat

 

Son örnek ise benim en çok sevdiğim; İsim ve soyadınızı kullanarak kendi mantranızı oluşturabilirsiniz. Bu çalışmayı 2006 yılında katıldığım ilk transformal nefes seminerimde öğrenmiştim. Beni çok etkilemişti. Çok güzel bir mantra çalışması, tavsiye ederim, mutlaka yapının. İsim ve soyadınızı bir kağıda yazın ( 2.nci isminiz var ise onu da ekleyin) . Ve içindeki sesli harfleri seçerek derin nefes alın verirken de sadece sesli harfleri söyleyerek sesinizin içinizde yarattığı titreşimi fark edin. Her gün bu mantrayı 10 kez tekrarlayabilirsiniz. Vaktiniz var ise 5 dakika boyunca mantranızı tekrarlayabilirsiniz. Mantra söylemeyi tamamladığınızda sessiz kalarak titreşimlerin bedeninizde bıraktığı izi takip edin. İsterseniz sonrasında meditasyon dahi yapabilirsiniz.

 

Örneğin;  Ayşe Sibel Kavunoğlu

–    A E İ E A U O U

 

Mantranın titreşimini bedeninizde hissetmeniz belki biraz zaman alabilir.  Hissetmeye başladığınızda ise titreşim sayesinde zihninizi sakinleştiren bir yöntemi, sesin şifa gücünü deneyimlediniz demektir.

 

Gerçeğiniz arzu ve isteklerinizdir.

http://www.yourwishisyourreality.com

Reklamlar
Published in: on Aralık 26, 2013 at 7:06 pm  Yorum Yapın  

The URI to TrackBack this entry is: https://sibelkavunoglu.wordpress.com/2013/12/26/sesin-sifa-gucu/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: